Съгласно изискванията на Закона за здравословни и безопасни условия на труд, оценяването на риска се извършва от работодателя. Той я възлага на специалисти от предприятието, при необходимост подпомогнати от външни специалисти и Служба по трудова медицина.
Необходимо е да се анализират и оценят:
- Работните помещения;
- Работните процеси;
- Работното оборудване;
- Работните места;
- Организацията на труда;
- Използваните суровини и материали;
- Други странични фактори, които могат да породят риск.
Основната задача при оценяването на професионалния риск е да се идентифицират опасностите, произтичащи от работната среда. Последващо действие е разработване и прилагане на мерки (в които участва и Службата по трудова медицина) за предотвратяване, отстраняване или намаляване на установения риск. С оценката на риска, която се изготвя в съответствие с изискванията на Наредба № 5 от 11 май 1999г. за реда, начина и периодичността на извършване на оценка на риска, се цели да се намали трудовият травматизъм и професионалните заболявания в предприятията.
След изготвянето на оценката на риска на работното място, работодателят е длъжен да запознае работещите с рисковете на работните места. Работодателят има ангажимент ежегодно да изготвя програма за предотвратяване и намаляване на риска.