До 120 дни се удължава срокът, за който един работник може да бъде наеман по силата на трудов договор за краткотрайна сезонна селскостопанска работа с продължителност от един ден (чл. 114а от Кодекса на труда). Преди промените в Кодекса на труда, обнародвани в бр. 67 на Държавен вестник, работниците можеха да бъдат наемани чрез т.нар. еднодневни договори до не повече от 90 дни за обработка на насажденията и прибиране на реколтата от плодове, зеленчуци, розов цвят, лавандула и тютюн.
Сериозно облекчение за наетите с еднодневни трудови договори е, че те запазват правото си на социално подпомагане и обезщетения за безработица. Облекчения са предвидени и за земеделските стопани и тютюнопроизводителите, които нямат задължение да регистрират този вид договори в Националната агенция за приходите, да оформят трудови книжки и др.
Законосъобразното наемане на работници е от полза както за работещите, които не губят трудови и осигурителни права, така и за работодателите, тъй като за тях няма риск да бъдат санкционирани за използване на недеклариран труд. Работодател, който използва недеклариран труд, подлежи на санкция от минимум 1500 лв. Това нарушение е и основание за отстраняване от участие в процедури за обществени поръчки за срок от 3 години.
Специален софтуер позволява на земеделските стопани да заявяват образците на еднодневни трудови договори онлайн, по всяко време, дори в извънработното за администрацията. За целта той беше надграден по проект „Оптимизация и иновации в ИА ГИТ“, финансиран по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд. Системата позволява и автоматично генериране на данните на работник, който вече е наеман от един работодател. Тя има и калкулатор, който изчислява дължимите осигурителни вноски и данъка за сметка на наетите, както и сумата, която трябва да получи като възнаграждение.
Източник: Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“